Září 2013

O plusových a minusových bodech antidepresiv.

7. září 2013 v 1:44 | ~Detty |  O všem a ničem.
Protože antidepresiva užívám a často kolem sebe slýchávám různící se názory na tyto pilule, rozhodla jsem se (vlastně sama pro sebe) napsat tento článek a zrekapitulovat si, co se změnilo. Trittico užívám po dobu přibližně čtyř měsíců.

Co je lepší?

Deprese
Bylo by hloupé na prvním místě uvést cokoliv jiného, přeci jen jsou to antidepresiva. Mé deprese skutečně ustoupily a s nimi ve velké míře také myšlenky na sebevraždu či na sebepoškozování. Pocit prázdnoty ve mně se vytratil. Ano, čas od času mě tyto myšlenky a pocity navštíví, ale ve většině případů mají důvod (smutná nálada, zklamání, pocit samoty, ...) a také si uvědomuji, na co to vlastně myslím a že to nikam nevede. Čímž se dostávám k dalšímu bodu; myšlení.

Myšlení a způsoby reakce
Hodně se změnil způsob, kterým věci vnímám a přožívám a také jak na určité podněty reaguji. Mám pocit, jako by mi někdo sundal závoj, kterým jsem byla zahalená, nebo jako by mé myšlenky unikly z nějakého tmavého, mlhavého prostoru, kde není nic pořádně vidět. Vše nyní vnímám racionálně a vrhám se do vše méně po hlavě, hlavně co se citů týče. Nezamiluji se do každého, kdo je na mě milý. Spíše zjišťuji, že si nejsem jista, zda chci vztah. Dokonce jsem se naučila říkat ne. Vím, co je pro mě správné či výhodné. Ve zkratce, city (rozuměj ufňukaná přání osamocené dvacítky, která zoufale touží po někom, kdo si ji v noci přitulí) ustoupily stranou a mou hlavu ovládl rozum.

Spánek
Trittico se užívá také jako léky na spaní, proto tedy ovlivnilo můj život i z tohoto hlediska. Zkrátka a dobře, lépe se mi spí. Nebudím se a nemám problémy s usínáním. Více než toto jsou však zajímavé mé sny. Nebudu tvrdit, že všechny jsou pěkné. Co je pro mě ale nové je to, že se ve snu odehrává souvislý příběh. Také barvy se změnily. Zdají se mi dobrodružné, barevné a zábavné sny.

Jakýsi pocit zodpovědnosti či pud sebezáchovy
Poslední, co mě v souvislosti s tímto tématem napadá, je to, že si nyní raději dvakrát rozmyslím, jestli skutečně musím pít alkohol či užívat omamné látky (prostě kouřit trávu). Marihuanu jsem vysadila úplně. Sice jsem ji přestala kouřit už v zimě, ale občasnému užití jsem se nebránila. Nyní se jí skutečně vyhýbám, protože mi půl hodinka srandy nestojí za žádný stav, který by mohl přijít poté. Alkoholu jsem se bála ze začátku užívání, ale žádný problém s ním nebyl, čili se mu nevyhýbám. Nepiji však tak často, jako dříve a hlídám si svou míru.


Co je "horší"

Únava a nízký tlak
Nadpis odstavce mluví za vše; přes den bývám často unavená. Ne do takové míry, že bych nebyla schopna přes den fungovat. Malý problém nastává, pokud spím málo hodin. Přes školní rok jsem byla zvyklá spát cca 6 hodin, což mi nyní výrazně nestačí. Vysvětluji si to tak, že když si léky vezmu řekněme ve 00:00, usnu v 01:00 a vstanu v 6:30 (což byl přibližně můj školní vstávací režim) léky ještě působí a mé tělo dál vyžaduje spánek. Samozřejmě se to dá překonat, budík mě vzbudí normálně a z postele se "vyhrabu", ale je to nepříjemné. Zatím jsem se však bohužel nenaučila chodit spát brzy, ačkoliv vím, že s léky není těžké to zařídit. Co se druhé části nadpisu týče; nízký tlak mám od přírody, ale paní doktorka mne informovala, že Trittico tlak snižuje a měla pravdu. Při vstávání se mi občas zamotá hlava atp. Tyto problémy jsem však měla i dříve a nerada bych Tritticu křivdila.


Další minusové body pro Trittico mne nenapadají, snad jen strach z toho, co by se stalo, kdybych si léky nevzala. O tom, že bych je přestala užívat, zatím neuvažuji. A pro všechny, kteří bojují s depresemi a okolí je od léků odrazuje: nenechte se ovlivnit, vy sami víte, jak se cítíte a boj s depresí je jeden z těch nejtěžších. Mě mnoho mých přátel varovalo, ale nikdo z nich neměl ani ponětí o tom, čím jsem si procházela. Antidepresiva nejsou na celý život (alespoň já o nich takto neuvažuji) a chodící zombie bez osobnosti se z Vás také nestane - pokud volíte vhodné léky, samozřejmě.

Přeji hodně štěstí všem.

~Detty